7 nawyków bezpiecznego skakania

7 zasad bezpiecznego skakania

1. Rozgrzewka

Istotą jest rozruszanie wszystkich stawów i mięśni. To może być tylko kilka ćwiczeń a możemy przez to uniknąć niemiłej kontuzji.

2. Napięcie i usztywnianie

Jedna z najważniejszych zasad gwarantujących bezpieczeństwo. Dzięki odpowiedniemu napinaniu mięśni chronimy nasze stawy i narządy wewnętrzne przed wstrząsami oraz niepotrzebnym i niekontrolowanym przemieszczaniem się podczas skakania. Nigdy nie skaczmy na trampolinie rozluźnieni, jest to bardzo ważne. Niech nasze ciało podczas skoków tworzy zwartą całość. Wtedy dużo łatwiej wprawimy je w ruch w odpowiednim kierunku i w odpowiedniej płaszczyźnie. Wtedy też lądowanie będzie bardziej kontrolowane.

3. Kontrola

Wyczucie, kontrolę nad własnym ciałem, odpowiednią równowagę w skokach zdobywa się w procesie długofalowym, przez częste, systematyczne powtarzanie ćwiczeń, nie od razu. Nie chciejmy od razu nauczyć się wszystkiego, dajmy sobie czas na naukę i utrwalenie poszczególnych nawyków. Idźmy małymi krokami.

4. Koncentracja

Skaczmy zawsze skoncentrowani, świadomie, w sposób zadaniowy, tak abyśmy to my zawsze decydowali o tym, co chcemy skoczyć i jak wylądować. Nie pozwalajmy sobie na skoki jakiekolwiek, tak po prostu co wyjdzie, byle jak, przypadkowo. Starajmy się najpierw wyobrazić sobie dane ćwiczenie, a potem je według tego wzorca wykonać. Spróbujmy też poczuć, co dzieje się w naszym ciałem, jakie mięśnie działają w danym ćwiczeniu, co robimy, żeby wprawić nasze ciało w ruch w jakiejś płaszczyźnie. Spróbujmy to dopuścić do swojej świadomości. Będzie to bardzo przydatne w zdobywaniu nowych umiejętności.

5. Równowaga i wyczucie

Nigdy nie skaczmy zbyt wysoko, nieadekwatnie do naszych możliwości i wyczucia, tak żeby tracić kontrolę nad naszym ciałem. Dobierzmy taką wysokość, która będzie gwarantowała mam zachowanie równowagi i kontrolę nad lądowaniem.

Unikajmy lądowania na rękach, na jednej nodze, w wygięciu lub odchyleniu głowy do tyłu – to może powodować zbyt duże przeciążenie i źle się skończyć.

6. Gotowość

Wykonujmy tylko takie skoki, do których jesteśmy przygotowani. Zaczynajmy zawsze od tych łatwiejszych, stopniowo zwiększając stopień trudności. Każdy skok starajmy się wykończyć kontrolowanym lądowaniem, nie pozwólmy aby po danym elemencie łapała nas siatka zabezpieczająca. Spróbujmy sami zapanować nad lądowaniem.

7. Środek

Staraj się skakać na środku trampoliny. W środkowej części trampolina ma największą sprężystość – pozwoli wyżej się odbić oraz najlepiej amortyzować lądowanie.

Dodaj komentarz

Zapraszam do podzielenia się swoimi uwagami w komentarzu poniżej. Jeśli masz jakieś pytania, również możesz je tu umieścić. Możesz podać swój e-mail - będzie bezpieczny i nie zostanie opublikowany.